Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
123 posty 7 komentarzy

GrzegorzBierecki

Grzegorz Bierecki - Blog Ruchu Poparcia Grzegorza Biereckiego - Twórcy i założyciela Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Polsce - instytucji finansowej zrzeszającej ponad 2,2 miliony gospodarstw domowych z aktywami ponad 15 miliardów zł.

Bierecki: Nie można zmuszać ludzi do ryzyka

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rozmowa z senatorem Grzegorzem Biereckim, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk zlecił opracowanie raportu dot. OFE. Wiele osób mówi, że lada chwila władze ogłoszą koniec obecnych rozwiązań, które nakazują pracownikom inwestowanie w Otwarte Fundusze Emerytalne. Czego można się zatem spodziewać w tej sprawie?

Grzegorz Bierecki:Zdaje się, że dobrze się stało, iż Donald Tusk skręcił kostkę. Może dzięki temu znalazł czas na czytanie cudzych programów, również gospodarczych. Szef rządu zdaje się ma teraz więcej czasu na siedzenie za biurkiem i przeczytał propozycje, które PiS przedstawia od kilku lat. Mówimy o tym, by system OFE uczynić systemem dobrowolnym. Czas najwyższy skończyć ze zmuszaniem Polaków do przynależności do OFE. Jeśli ktoś chce korzystać z takiej formy oszczędzania na emeryturę, niech to robi dobrowolnie. Nie zmuszajmy ludzi do czegoś, co jest kontrowersyjne, co nie daje żadnych gwarancji określonych wyników. Jak można zmuszać ludzi do podejmowania ryzyka?

Dlaczego ryzyka?

Przecież OFE nie dają żadnych gwarancji dot. wysokości emerytury. Obowiązkowa przynależność do czego, co jest de facto ryzykiem inwestycyjnym, powinna być zniesiona. Donald Tusk i jego środowisko bardzo mocno krytykowało propozycje PiS. Wtedy ci sami eksperci, którzy obecnie usłużnie wspierają premiera, nie zostawiali suchej nitki na naszych propozycjach. Dobrze, że premier Tusk miał czas na przeczytanie programu PiS. Szkoda jedynie, że tak późno, że nie zrobił tego choćby dwa lata temu. Można było zaoszczędzić wiele pieniędzy, a ludzie, którzy byli zmuszani do odkładania pieniędzy w Funduszach, być może znaleźliby lepszy pomysł dla swoich pieniędzy.

Jak dziś oceniać reformę emerytalną sprzed lat, jak oceniać powstanie OFE? Część komentatorów mówi wręcz o wielkim oszustwie Polaków.

Sądzę, że największą korzyść z istnienia OFE, poza osobami zarządzającymi tymi Funduszami, odnieśli ci, którzy sprzedali OFE akcje spółek giełdowych. Tu dopatrywałbym się prawdziwych beneficjentów tej operacji. Te cudowne przebitki giełdowe, które powodowały, że akcje niektórych spółek windowały w górę kilkakrotnie zaraz po wejściu na parkiet, były możliwe dzięki temu, że wielkie pieniądze zostały skierowane przymusowo na mały parkiet. Kto sprzedawał wtedy te akcje? Kto najwięcej zarobił? Warto to pytanie zadać, warto na nie odpowiedzieć. A to nie jest aż tak trudne. Mam wrażenie, że nazwiska związane z tymi transakcjami będą się powtarzać.

Co dalej z systemem emerytalnym? Wprowadzenie dobrowolności OFE zdaje się być początkiem zmian

Najważniejszym problemem jest przywrócenie właściwej, realnej stopy zastąpienia. Pytanie w jakim stopniu emerytura zastępuje dochód uzyskiwany przed przejściem na emeryturę. To jest najważniejsze pytanie. Stopa zastąpienia, według wyliczeń ekspertów, po wprowadzeniu OFE zmniejszyła się niemal o połowę. Jak oddać Polakom to, co stracili w związku z OFE? To kluczowa sprawa. Nad tym powinniśmy pracować. Sądzę, że to jednak będzie możliwe już bez Donalda Tuska.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Stefczyk.info]

KOMENTARZE

 • A ja się grzecznie pytam:
  Co z odpowiedzialnością niejakiego Buzka,który wydrenował nasze emerytury poprzez ową nieszczęsną reformę OFE.
  Bo dla większości Polaków odpowiedzialność polityczna już dawno nie spełnia swej roli.
  Buzek przed Trybunał Stanu!
 • Tak, największym oszustwem i przekrętem 3RP jest reforma emerytalna,
  znacznie większym, niż złodziejska prywatyzacja.
 • A ZUS?
  Szanowny Panie, a ZUS?... Czy przede wszystkim przymus odprowadzania składek tzw. ubezpieczenia społecznego do ZUS-u nie jest przymuszaniem ludzi do ryzyka na jeszcze większą skalę? Dlaczego zwłaszcza wobec oczywistej już zapaści tego molocha, dalej musimy topić w nim pieniądze, zamiast samemu lokować wedle uznania? Czy nie należy zmienić całego systemu emerytalnego, zwyczajnie zabezpieczając z budżetu państwa prawa nabyte, a zwalniając od tej pory chociaż z obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego?...

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930